Zajmuję się metodyką, prowadzę szkolenia i warsztaty, piszę artykuły i książki. Przez wiele lat kształciłam przyszłych nauczycieli i prowadziłam seminaria metodyczne. Od wielu lat zajmuję się również tworzeniem materiałów dydaktycznych, umożliwiających uczniom rozwijanie kreatywności, autonomii i krytycznego myślenia. Marzę o szkołach, do których i uczniowie i nauczyciele będą chodzić z radością. Wierzę, że wszystko jest możliwe, o ile sami uwierzymy, że mamy wpływ na to, jak wygląda świat wokół nas. Jeśli chcemy, żeby był lepszy, musimy inaczej wychowywać dzieci.

To właśnie ze mną rozmawiacie kiedy dzwonicie i piszecie do Budzącej się Szkoły. Pełnię też rolę koordynatora spotkań oraz trenera. Z wykształcenia jestem nauczycielem języka angielskiego. Interesuję się nowymi technologiami i nowoczesnymi metodami uczenia się, a w szczególności ich wykorzystaniem na lekcjach języków obcych. Na co dzień marzy mi się szkoła inna niż ta, do której sama chodziłam.

Tworzenie jest dla mnie jak tlen, jeśli nie tworzę aktualnie czegoś zawodowo, to na pewno tworzę coś artystycznie. Budząca się szkoła jest dla mnie przestrzenią, w której poczułam to: „nareszcie ktoś mówi w moim języku”. Od zawsze czułam szkołę inaczej, wszelkie doświadczenia przed BSS prowadziły mnie ścieżkami, gdzie szłam samotnie próbując inaczej. Jestem współzałożycielką Fundacji Rozwoju Edukacji i Kreacji FREAK, pomysłodawczynią i kilkuletnią dyrektor nowego modelu szkoły, opartej na rozwijaniu kompetencji ucznia.

Od 20 lat będąc nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, pracując w różnych typach szkół i środowiskach szkolnych mierzę się z problemami współczesnej oświaty. Od ośmiu lat mam przyjemność tworzyć szkołę od podstaw, pełniąc rolę dyrektora. Dzięki niezwykłym ludziom udało mi się stworzyć miejsce oparte na relacjach i wzajemnym szacunku. Wciąż szukam, eksperymentuję, zmieniam i tworzę na nowo. Przyłączając się do ruchu Budzących Się Szkół, utwierdziłam się w przekonaniu, że obrany wiele lat temu kierunek myślenia jest słuszny i należy zarażać nim innych.

Marzena Żylińska

Luiza Kalinowska-Skutnik